Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza czy też – mówiąc nieco inaczej – stomatologia ogólna – to profilaktyka oraz leczenie chorób próchniczych. Zakres zabiegów, które obejmuje stomatologia zachowawcza jest naprawdę niezwykle szeroki. Zalicza się do nich między innymi leczenie ubytków, które powstały w zębach oraz rozmaite zabiegi o charakterze profilaktycznym, których celem jest usunięcie z zębów kamienia nazębnego oraz wzmocnienie szkliwa zębów.

Leczenie próchnicy zębów

Podstawowym zadaniem stomatologa specjalizującego się w stomatologii zachowawczej jest przeprowadzenie bardzo dokładnego przeglądu stanu zębów pacjenta. Następnie musi on postawić właściwą diagnozę i dobrać najbardziej odpowiednią dla danego pacjenta metodę leczenia znalezionych ubytków. Trzeba pamiętać, że im szybciej zostanie wykryta próchnica, tym leczenie będzie prostsze i jednocześnie mniej uciążliwe dla pacjenta. Ubytki w zębach nie pojawiają się z dnia na dzień. Ich powstawanie to długotrwały proces, który jest efektem osadzania się na płytce nazębnej bakterii. Jeśli pozwolimy próchnicy się rozwinąć, pojawi się rozmiękczenie szkliwa zęba. Skutkuje to właśnie pojawieniem się ubytków.

 

 

Jeśli próchnica zostanie wykryta we wczesnym stadium rozwoju, czyli w formie niewielkich plamek na powierzchni zębów, dentysta jedynie dokładnie oczyści ząb, a następnie nałoży na jego powierzchnię specjalny żel bądź lakier, w których składzie znajduje się fluor. Jeśli dojdzie już do powstania dziury, konieczne będzie borowanie, a następnie założenie plomby. Kolejny etap rozwoju próchnicy to dotarcie przez nią do miazgi zęba. Prowadzi to do całkowitego zniszczenia zęba. Konieczne jest wówczas przeprowadzenie leczenia kanałowego. Jest to ostatnia szansa na to, aby uratować zęba przed ekstrakcją. Leczeniem endodontycznym także zajmuje się stomatologia zachowawcza.

Stomatologia zachowawcza

Pozostałe zabiegi stomatologii zachowawczej

Zdecydowanie bardziej przyjemne są zabiegi o charakterze profilaktycznym. Jest to całe spektrum zabiegów, których celem jest oczyszczenie zębów z pojawiającego się na ich powierzchni kamienia nazębnego. Zabiegi te stawiają sobie również za cel wzmocnienie struktury zębów, a także sprawienie, że są o wiele bardziej odporne na działanie bakterii.

Do tego rodzaju zabiegów zalicza się skalling, czyli oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego, który gromadzi się na ich powierzchni. To także piaskowanie zębów, ich lakierowanie oraz polerowanie. Zabiegi te są bezbolesne i zapewniają naprawdę bardzo dobre efekty. Powinien poddawać się nim każdy z nas.

Autor

Sebastian Witczak

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.