Czy przegląd zębów może okazać się ratunkiem?

Codzienne zabiegi oraz działania zmierzające do ochrony zębów mogą być niewystarczające i nie będą dawać zawsze pewności i ochrony całkowitej.

Jeśli mimo wszystko pojawiać się będą zmiany próchniczne sami nie będziemy mogli ich rozpoznać, dopóki próchnicy nie zacznie towarzyszyć poważny ból. Z tego powodu właśnie tak bardzo ważne są kontrole stomatologiczne. Wczesna diagnoza próchnicy pozwoli reagować w sposób mało inwazyjny, dzięki temu wypełni się tylko ubytek przez plombę. Systematyczne przeglądy minimalizują ryzyko pojawienia się stanów zapalnych, ponieważ będzie szybka reakcja, która zatrzyma rozwój chorobowego stanu.

W wielu przypadkach choroby zębów nie będą widoczne od razu i ich diagnozowanie jest trudne. W takiej sytuacji może konieczne być badanie RTG zębów, które umożliwi uzyskiwanie takiego wyniku, który będzie już bardzo dokładny.

Co warto wiedzieć o regularnych kontrolach stomatologicznych?

Regularne kontrole u stomatologa to szansa na stałe monitorowanie stanu zębów i jednocześnie informacja o tym, kiedy będzie trzeba zacząć leczenie. Może to być także wsparcie w zakresie codziennej higieny zębów i dziąseł. Dobry dentysta podpowie nam na czym polega odpowiednia pielęgnacja oraz wskaże błędy jakie popełniamy. Oprócz tego w czasie regularnych wizyt będzie można się zatroszczyć o piękny wygląd zębów. Służą temu różne zabiegi takie jak usuwanie kamienia, lakowanie czy lakierowanie.

Jak często należy wykonywać przeglądy zębów?

Tak naprawdę nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi i wiele będzie zależeć od potrzeb pacjenta. Przy założeniu, że nie będzie większych problemów z uzębieniem powinny wystarczyć standardowo wizyty co pół roku. Jeśli jednak będzie potrzeba częstszych wizyt tutaj dokładnie powinien je już określić stomatolog.

Wizyta stomatologiczna

Dlaczego zapobieganie, a nie leczenie?

Przede wszystkim regularne wizyty mogą się wydawać nam trudniejsze, ponieważ wymagają od nas systematyczności, ale to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie ochronić się przed poważnymi chorobami, stanami zapalnymi jamy ustnej oraz chronicznym, uciążliwym bólem. Jest to także taka sprawa, która ma podłoże ekonomiczne. Leczenie zębów będzie bardzo kosztowne i dlatego lepiej tego uniknąć poprzez profilaktykę.

Autor

Sebastian Witczak

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.