Stomatologia w podejściu zachowawczym i estetycznym

Stomatologia zachowawcza i estetyczna to dwie komplementarne dziedziny stomatologii zajmujące się odpowiednio leczeniem zębów i profilaktyką ich zdrowia oraz dbaniem o to, by, ich wygląd zawsze był odpowiedni, aby uśmiech zawsze był piękny. Do drugiego z tych celów zalicza się między innymi kolor zębów oraz ich odpowiednie ułożenie w jamie ustnej. 

Metody stosowane przez stomatologię zachowawczą i estetyczną

Stomatologia zachowawcza to odpowiednia profilaktyka i regularne leczenie. To właśnie do niej zaliczamy najczęstszy zabieg polegający na borowaniu, czyli usunięciu chorej tkanki, po czym wykonuje się plombowanie, czyli wypełnianie ubytku. Nowocześniejszym zabiegiem stosowanym w tym podejściu jest leczenie kanałowe, które dzięki usunięciu miazgi z zęba, zwykle wykonywanemu pod mikroskopem, pozwala zniszczyć zarażone tkanki i odbudować ząb. W stomatologii estetycznej dba się o to, by zęby były możliwie jak najbielsze, stały w równych rzędach i nie było na nich żadnych przebarwień. Stomatologia estetyczna stosuje mało inwazyjne zabiegi wybielania, jak również bardzo inwazyjne zakładanie licówek.

 

 

Leczenie zachowawcze w profilaktyce próchnicy

W leczeniu zachowawczym próchnicy chodzi o usuwanie tkanek dotkniętych choroba i wypełnianie ubytków po nich. Czasami wystarczy lekkie nawiercenie korony, a czasami trzeba wykonać leczenie kanałowe. W tym podejściu zakłada się też korony na ułamane zęby.

Zadbane zęby

Metody walki z próchnicą stosowane w leczeniu zachowawczym

Stomatologia zachowawcza walczy o zachowanie zaatakowanego próchnicą zęba. Najczęściej wymaga to po prostu zwykłego plombowania, lecz gdy uszkodzenia są poważniejsze, konieczne jest leczenie kanałowe połączone często z daleko idącą rekonstrukcja korony zęba. Zabiegi profilaktyczne Próchnica rozwija się najlepiej w otoczeniu płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Usuwanie takich nalotów oraz ograniczanie naturalnej podatności zębów na próchnicę, połączone także ze wzmacnianiem zębów fluorem, pozwala zabezpieczyć je przed rozwojem próchnicy.

Rodzaje zabiegów profilaktycznych w ochronie przed próchnicą zębów

Najważniejsze i zarazem najczęściej wykonywane zabiegi w profilaktyce próchnicy to usuwanie kamienia nazębnego wraz z płytką nazębną, lakowanie oraz lakierowanie zębów. Dzięki tym zabiegom niszczone jest środowisko, w którym bakterie mają idealne warunki do rozwoju oraz utrudnia się odtwarzanie się takiego środowiska. Lakowanie zabezpiecza dodatkowo naturalne bruzdy w zębach, gdzie istnieje podniesione ryzyko rozwoju próchnicy.

Autor

Marzena Borucka

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.