Czym charakteryzuje się stomatologia zachowawcza?

Profilaktyka stomatologiczna

Gdy mówimy o stomatologii zachowawczej, mamy na myśli ten jej dział, którego głównym celem jest zapobieganie rozwojowi próchnicy zębów oraz leczenie skutków wspomnianej choroby, a więc ubytków próchnicowych. Kluczowym zadaniem wydaje się zatem w tym kontekście walka z płytką nazębną, ta bowiem w głównej mierze odpowiada za powstawanie próchnicy. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.htmlWśród zabiegów pozwalających na oczyszczanie zębów na pierwszy plan wysuwa się skaling polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z wykorzystaniem skalera – urządzenia ultradźwiękowego.

Wcale nie mniej istotne wydaje się jednak również piaskowanie, w czasie którego można wyeliminować nie tylko sam osad, ale również przebarwienia będące skutkiem palenia papierosów, pici kawy lub picia mocnej herbaty. Przebarwienia te są bardzo trudne do wyeliminowania, gdy wykorzystujemy w tym celu szczoteczkę do zębów. Znacznie bardziej efektywne okazuje się w tym kontekście urządzenie znane jako piaskarka, które pod dużym ciśnieniem wyrzuca dość cienki strumień będący mieszanką wody oraz pyłu.

Stomatologia zachowawcza

Kolejnym zabiegiem z tej grupy jest lakierowanie zębów zalecane w sposób szczególny tym osobom, które myślą o zabezpieczeniu swoich zębów preparatami z wykorzystaniem fluoru, co może je wzmocnić i uodpornić. Lakiery tego rodzaju charakteryzują się dużą przyczepnością, dzięki czemu utrzymują się na zębach przez dość długi czas. Warto zastanowić się również nad lakierowaniem bruzd, a więc nad specjalnym zabiegiem, który umożliwia wypełnianie naturalnych zagłębień i bruzd, jakie pojawiają się na powierzchni naszych zębów.

Leczenie próchnicy zębów

Leczenie próchnicy zębów może się odbywać na wiele sposobów, kluczowe znaczenie ma więc przede wszystkim stopień zaawansowania choroby. Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście remineralizacja, która sprawdza się znakomicie w pierwszym stadium. Kolejnym sposobem walki z próchnicą jest opracowanie, a następnie również wypełnienie tak zwanego ubytku próchnicowego stosowane w stadiach bardziej złożonych. Leczenie endodontyczne Na leczenie endodontyczne składają się te zabiegi, które wykorzystuje się w odniesieniu do powikłań związanych z próchnicą takich, jak choćby zgorzel, martwica oraz zapalenie.

Autor

Dariusz Kowal

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.