Zakres stomatologii zachowawczej

Leczenie zachowawcze ma na celu utrzymanie naszych zębów w zdrowiu, a co za tym idzie w idealnej kondycji prezentacyjnej. Oznacza to, że w jego ramach podejmuje się doraźne leczenie i stosuje się zabiegi profilaktyczne. Wśród popularnych zabiegów doraźnych mamy leczenie próchnicy, także w podejściu kanałowym, jak również eliminację innych procesów chorobowych w jamie ustnej. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Na czym polega próchnica?

Próchnica to choroba bakteryjna, w wyniku której produkowane przez bakterie kwasy niszczą szkliwo zęba, a potem jego głębsze struktury. Choroba rozwija się, gdy bakterie mają wyjątkowo dobre warunki do życia, czyli na przykład na zębach istnieje płytka nazębna, gdzie mogą się schować i gdzie tworzone przez nich kwasy uzyskują wyjątkowo wysokie stężenie. Tkanki zęba się odwapniają, przez co robią się miękkie. Proces ten zachodzi u 80% dzieci, 90% młodzieży i niemal wszystkich dorosłych. Zniszczone części zęba trzeba usunąć, a powstałe ubytki uzupełnić.

Czy można zapobiec powstawaniu próchnicy?

Zapobieganie próchnicy jest możliwe. Najważniejsza jest tutaj odpowiednia higiena jamy ustnej, ale częste wizyty u stomatologa też są konieczne, ponieważ dentysta jest w stanie zwalczać rodzące się ogniska choroby i eliminować problemy takie jak płytka nazębna i kamień nazębny. W tym celu prowadzi się skaling lub piaskowanie zębów. Można też zmniejszyć podatność zęba na próchnicę poprzez lakowanie i lakierowanie. Wizyta u dentysty raz na kwartał połączona z takimi zabiegami oraz instruktażem odnośnie odpowiedniego dbania o zęby jest w stanie znacznie ograniczyć zjawisko próchnicy.

Próchnica zębów

Czym jest leczenie kanałowe?

Jeśli próchnica została zignorowana, higiena jamy ustnej jest niewystarczająca, a wizyty u lekarza stomatologa były wielokrotnie przekładane, możliwe jest, że doszło do zakażenia głębokich tkanek zęba, czyli jego miazgi. Jeśli jest to zakażenie poważne i dotknęło korzenia zęba, konieczne może zostać wykonanie leczenia kanałowego. Do niedawna w takich sytuacjach konieczne było usuniecie zęba. Dzisiaj stosuje się specjalne techniki z użyciem mikroskopu, co umożliwia oczyszczenie korzeni, ich wypełnienie i odtworzenie korony zęba.

Nie zawsze leczenie kanałowe dobrze rokuje. Jeśli dentysta uzna, że szanse uratowania zęba są minimalne lub pierwsza próba się nie udała, leczenie kanałowe przeprowadza się w celu uśnięcia korzeni zęba i przygotowania miejsca na zabieg implantacji. Wszystkie ubytki pełne, z których ząb został całkowicie usunięty, powinny być jak najszybciej wypełniane przez implanty.

Autor

Sebastian Witczak

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.