Somatologia zachowawcza w leczeniu próchnicy zębów.

Próchnica zębów- przyczyny powstania i jej skutki

Próchnica zębów to inaczej mówiąc ubytki w tkance zębowej, które tworzą się w wyniku działania kwasu jaki powstaje przy działalności bakterii znajdujących się na powierzchni zęba i ogólnie w jamie ustnej. Próchnica może także powstać w wyniku uszkodzeń lub urazów zębów, co także jest bardzo niebezpieczne. Najczęściej jednak na stan zębów ma wpływ kwas wytwarzany przez bakterie, który narusza szkliwo zęba i powoduje jego kruszenie, dzięki czemu bakterie przedostają się coraz głębiej do wewnętrznej części zęba. Powoduje to coraz większy ból, a jeśli nie zaczniemy leczyć próchnicy to można całkowicie utracić zęba. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.html)

Co przyczynia się najbardziej do powstawania próchnicy?

Na stan zębów na przede wszystkim wpływ to co jemy oraz higiena jamy ustnej. Duża ilość cukrów prostych w pożywieniu, niezdrowa dieta oraz brak systematycznej higieny doprowadza do osłabienia zębów.

Jak walczyć i przeciwdziałać próchnicy?

Najwięcej możemy zrobić my sami, czyli regularnie czyścić zęby w prawidłowy sposób przy użyciu szczoteczki do zębów, pasty, nici dentystycznych oraz płynu do płukania ust. Zęby powinniśmy myć po każdym posiłku, jeśli nie ma takiej możliwości to przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Nić dentystyczna pozwoli na wydobycie resztek po posiłkach z trudno dostępnych miejsc, z którymi szczoteczka sobie nie radzi, a płyn usunie bakterie z całej jamy ustnej. Ważna jest także dieta i dostarczanie odpowiedniej ilości fluorków do organizmu.

Płyn do płukania ust

Unikajmy spożywania słodyczy i soków zawierających dużo węglowodanów prostych, które sprzyjają powstaniu próchnicy. Sprzymierzeńcem w walce z próchnicą jest oczywiście dentysta i trzeba pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym – najlepiej co około 6 miesięcy. Podczas wizyt lekarz stomatolog może zęby polakierować, co znacznie zwiększa szanse w codziennej walce z próchnicą.

Jak leczyć powstałe ubytki próchnicowe?

Ząb sam nie ma właściwości regeneracyjnych i tylko dentysta może pomóc poprzez zastosowanie odpowiedniego leczenia. Mając małe ubytki, szybko wykryte, łatwiej jest usunąć i jest to praktycznie bezbolesne. W ubytkach z powikłaniami, gdzie dochodzi do zapalenia miazgi zębowej często konieczne jest długotrwałe leczenie kanałowe.

Autor

Sebastian Witczak

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.