Profilaktyka próchnicy i innych chorób zębów – stomatologia zachowawcza.

Co to jest stomatologia zachowawcza i czemu sprzyja?

Stomatologia zachowawcza to wszystkie procesy wykonywane w gabinecie dentystycznym mające na celu kontrolę, leczenie i zapobiegania próchnicy. Próchnicą określa się wszystkie niepokojące objawy mające postać ubytków części twardych zębów oraz pojawiające się plamy próchnicowe na powierzchni zębów. Nieleczone ubytki i plamy mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego uszkodzenia miazgi zębowej, co równoznaczne jest z coraz silniejszym bólem zęba, a nawet z jego utratą. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.htmlPróchnica zaawansowana i nie leczona ma negatywny wpływ na cały organizm.

Prowadzi do obumarcia zęba i konieczności jego usunięcia, a żadna proteza nawet najlepsza, nie zastąpi naszego naturalnego uzębienia. Pogarsza się także estetyka wyglądu, nasz uśmiech nie będzie już tak wspaniały jak wcześniej. Do tego dochodzi fakt, że ząb zaatakowany próchnicą to prawdziwe ognisko infekcji bakteryjnej, która przez ślinę rozprzestrzenia się na cały organizm.

Współczesna stomatologia

Współczesna stomatologia podzielona została na trzy podstawowe działy obejmujące profilaktykę, kariologię i endodoncję.

Profilaktyka ma na celu zapobieganie próchnicy oraz paradontozy, czyli dwóch najgroźniejszych chorób uzębienia. Kariologia obejmuje zabiegi leczenia próchnicy tzw. prostej, czyli bez powikłań, a endodoncja to wszystkie zabiegi związane z leczeniem próchnicy zaawansowanej, z powikłaniami miazgi i obumarciem części zęba. My dziś zajmiemy się głównie profilaktyką próchnicy, co uchroni nas przed skomplikowanym leczeniem. Profilaktyka to przede wszystkim skuteczna walka z osadzająca się płytka nazębną, czyli najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy.

Wizyta dentystyczna

Oprócz tego profilaktyka próchnicy obejmuje także zwiększenie odporności powierzchni zęba na działanie kwasów , które są naturalnie obecne w pokarmach i napojach. Bardzo duże znaczenie ma tutaj fluor i jego zastosowanie w produktach do higieny jamy ustnej. Do czynności powiązanych z profilaktyką zalicza się systematyczne kontrole w gabinecie dentystycznym. Dorośli powinni umawiać się na wizyty co 6 miesięcy, a dzieci co 3 miesiące, ze względu na to, że mleczne zęby są mniej zmineralizowane i bardziej narażone na działanie próchnicy.

Dentysta w czasie wizyty poda prawidłowy instruktaż higieny jamy ustnej, jak profesjonalnie myć zęby, co jeść by wzmocnić żeby oraz wskaże sposoby na fluoryzację personalną, właściwą dla danej osoby. W leczeniu prostym próchnicy lekarz stomatolog stosuje remineralizację oraz opracowanie i wypełnienie ubytku spowodowanego próchnicą. W leczeniu endodentycznym bardzo często jedynym ratunkiem dla zęba jest całkowite usunięcie miazgi zębowej, poszerzenie kanałów zębowych, zdezynfekowanie ich oraz wypełnienie specjalnym preparatem.

Autor

Marzena Borucka

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.