Profilaktyka i leczenie zachowawcze zębów

Na leczenie zachowawcze i profilaktykę składa się leczenie próchnicy, usuwanie osadów oraz kamienia nazębnego, lakierowanie i lakowanie zębów.

Próchnica

Próchnica jest chorobą, która dotyka znakomitą większość osób w naszym kraju i na świecie. (http://www.pro-orto-dent.pl/leczenie-zebow.htmlRozwija się powoli i prowadzi do niszczenia tkanek zęba, najpierw korony, a następnie tkanek głębokich. We wczesnych stadiach jest łatwa do wyleczenia i nie powoduje poważniejszych problemów.

W stadiach poważniejszych może powodować nieprzyjemny zapach z ust, wrażliwość na bodźce, a nawet stany bólowe. Próchnica ograniczona tylko do szkliwa może być leczona bezinwazyjnie preparatami fluorowymi. Próchnica, która dotyka zębiny, musi być usunięta razem z zakażonymi tkankami. Konieczne jest borowanie i wykonanie wypełnienia ubytku.

Usuwanie osadu i kamienia

Na zębach przez cały czas gromadzi się płytka bakteryjna powstająca z bakterii obecnych w jamie ustnej. Jeśli nie jest regularnie usuwana, za jej sprawą na zębach osadza się kamień i rozwijać się może próchnica. Jest to też bardzo ważny czynnik ryzyka w przypadku chorób dziąseł. Płytkę nazębną i twardy kamień usunie dla nas dentysta w gabinecie stomatologicznym. Można to zrobić ręcznie lub przy użyciu specjalnych piaskarek.

Lakowanie bruzd

Lakowanie bruzd to rutynowy zabieg pozwalający na wypełnienie naturalnych szczelin w zębach trzonowych, w których mogą się gromadzić bakterie. Są to przestrzenie najbardziej narażone na rozwój próchnicy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem pacjenta.

Szkliwo zębowe

Rozwój próchnicy

Próchnica jest chorobą bakteryjną, w czasie której kwasy pochodzenia bakteryjnego powoli rozpuszczają szkliwo zęba, po czym, bakterie są w stanie atakować jego wewnętrzne tkanki. Choroba spowodowana jest przez bakterie żyjące w naszych ustach i trawiące resztki pokarmowe, zwłaszcza cukry. Kwasy są ich produktami ubocznymi. Zniszczenia powstają ze względu na środowisko kwasowe wytwarzane prze takie bakterie.

W środowisku kwasowym dochodzi bowiem do demineralizacji szkliwa, jego odwapniania, przez co spada jego twardość i wytrzymałość. Leczenie zębów dotkniętych tym zjawiskiem oznacza konieczność usunięcia tkanek, które zostały uszkodzone przez kwasy i wypełnienie powstałego ubytku specjalną plombą.

Autor

Dariusz Kowal

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.