Leczenie zębów bez bólu. Które znieczulenie wybrać?

Leczenie zębów, które nie wiąże się z bólem jest jak najbardziej dostępne. Nie trzeba się go bać, ponieważ większość zabiegów wykonuje się w znieczuleniu.

Nie jest to oczywiście kwestią kaprysu. Nowoczesne metody, wykorzystywane w anestezjologii, sprawiają, że w większości przypadków pacjent nie zazna bólu. Odnosi się to tak do działań diagnostycznych, jak i zabiegów. Wielu pacjentów boi się bólu, dlatego w nowoczesnych gabinetach znieczulenie proponowane jest nawet przy bardzo małych zabiegach. Dba się o to, by pacjent nie bał się. Dąży się przy tym do tego, by uśmierzyć ból za pomocą możliwie najniższej dawki leku. Powodem jest fakt, iż środki znieczulające nie są całkowicie obojętne dla organizmu.

Jakie są rodzaje znieczulenia u dentysty?

Powierzchniowe

Postać: aerozol, żel, krem, plaster. Działa ono zazwyczaj kilka minut, więc sięga się po nie tuż przed niewielkim zabiegiem. Może to być usuwanie kamienia nazębnego bądź wstęp do wkłucia igły, przy znieczuleniu właściwym. Wskazania są również w przypadku pacjentów, którzy w sytuacji, gdy stomatolog próbuje coś zrobić im w ustach, mają silny odruch wymiotny. Jest to również dobre znieczulenie dla dzieci.

Nasiękowe

Podawany jest w zastrzyku. Lek wnika w tkanki i sprawia, że końcówki nerwów pozbawiane są czucia. W efekcie tego pacjent traci czucie w języku, policzku i dziąśle. Można w tej sytuacji usunąć ząb oraz zająć się leczeniem górnych zębów, raczej nie dolnych trzonowych i przedtrzonowych.

Przewodowe

Aplikuje się bardzo małą dawkę leku, który dostaje się wgłąb tkanek, dzięki czemu znieczulona jest duża część nerwu. To znieczulenie jest odpowiednie przy zabiegach na tylnych zębach żuchwy. Nieodpowiednie dla osób z problemami z krzepnięciem krwi.

Rodzaje znieczuleń dentystycznych

Śródwięzadłowe

Stosowane do znieczulania pojedynczego zęba, małą dawką leku. Podawany jest on między ząb i dziąsło, przez specjalną igłę ze strzykawką ciśnieniową.

Prądem (TENS)

Zwolenników tej metody jest coraz więcej. Dziąsło jest porażane prądem, przy użyciu dwóch elektrod. Często potem wykonuje się znieczulenie obwodowe.

Śródkostne

Preparat znieczulający wprowadza się igłą bezpośrednio do kości. Znieczulane są końcówki nerwów.

Środki ostrożności

Stomatologa należy poinformować o przyjmowanych lekach, m.in. psychotropowych, kardiologicznych, uspakajających bądź przeciwkrzepliwych. Poza tym mówi się o chorobach wątroby, oddechowych oraz układu krążenia. Należy też podawać informację o uczuleniach na leki i preparaty.

Autor

Sebastian Witczak

Redakcja oswskalny.pl

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@oswskalny.pl

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego ze stomatologią

Czym jest stomatologia zachowawcza?
Jak leczyć próchnicę?
Czy warto skorzystać z implantów?

O wszystkim dowiesz się z naszego portalu.